Świat Twoim lustrem

Nów księżyca w znaku Bliźniąt przypomina nam o dualizmie, polaryzacji, pozornym oddzieleniu tego, co nie jest osobne. A jednak – aby cokolwiek zobaczyć i poznać, musimy się od tego oddzielić, porównać to z czymś, czym nie jest. Mówić o czymś to zrobić z tego przedmiot rozmowy; to oddzielić się od jego istoty. Dlatego książki czy wykłady nie mają szansy dorównać osobistemu doświadczeniu. Spotkanie z bliźniakiem jest jak spotkanie siebie w lustrze. Wszystko jest takie samo, tylko na odwrót. Przecież można tylko spotkać siebie. Nie możesz rozpoznać w innym czegoś, czego nie ma w Tobie.

 

Rozejrzyj się

Co widzisz, kiedy się rozglądasz? Co widzisz w innych ludziach? Co widzisz na świecie? Na czym skupia się Twoja uwaga? Które części Ciebie odbijają się w tym lustrze? Konstruktorzy tną drzewa pod domem przyjaciółki, który przechodzi poważną zmianę w swoim życiu… Człowiek w trudnej relacji robi z drewna deskę do krojenia, w której listwy za nic nie chcą się trzymać prosto, pomimo jego desperackich wysiłków… Ruch uliczny doprowadza do szału kobietę, która ciągle jest niecierpliwa i pogania samą siebie…

 

Świat luster

Żyjemy w świecie luster. A czy możemy odróżnić to, co jest, od tego co o tym myślimy? Rzeczywistość od naszych ocen – zachwytu, czy wstrętu? To, czym rzeczy są, od tego czym chcielibyśmy, żeby były? Czy pozwalamy nieskończonym możliwościom „nie wiem” otworzyć nas na przyszłość? Czy trzymamy się naszych ustalonych planów i pomysłów, skazując się na odgrywanie przeszłości w kółko i wciąż?

A co, jeśli choć na mgnienie oka, moglibyśmy zburzyć te zasłony oddzielenia, historii, przekonań. Stanąć nago w świecie, w strugach deszczu, w słońcu. Przeżyć to wszystko w pełni, do głębi. Być doświadczeniem. Stać się wszechświatem doświadczającym siebie. I zdać sobie sprawę, że pomimo tego, w co wierzymy, nie jesteśmy oddzieleni. Jesteśmy Jednym.

Aga Rzewuska-Paca